O internetu v budově

Každý ubytovaný student má možnost se připojit do počítačové sítě cca 100 Mbit/s. K tomu může použít kabelové datové rozvody, nebo Wi-Fi.

Kabelové připojení

Kabel s koncovkou RJ45

Datová zásuvka je na pokoji, stačí si jen pořídit kabel s koncovkou RJ45. Tento kabel v libovolné délce seženete v každém elektru. Výhodou je rychlejší internet. Nevýhodou je limitace délkou kabelu. Pokud je možnost se připojit kabelem, vřele to doporučujeme.

 
 

 

Připojení přes Wi-Fi přístupový bodDomácí Wi-Fi AP

V každém patře na vybraném pokoji je umístěn jeden Wi-Fi přístupový bod, který šíří bezdrátový internet po budově. Výhodou Wi-Fi je možnost volnějšího pohybu bez kabelu a je možno se připojit na libovolná níže uvedená zařízení (hesla jsou stejná). Nevýhodou je rychlost, která je limitována počtem aktivních účastníků na daném přístupovém bodě. Proto doporučujeme Wi-Fi využívat na mobilních zařízeních a tabletech. Wi-Fi není vhodná na vysoké datové toky, jako je například sledování filmů atd. Signál Wi-Fi se šíří jako světlo od svíčky. Proto jsou jednotlivé přístupové body rozmístěny tak, aby signál měl co možná největší pokrytí. Proto se pro připojení na Wi-Fi neřiď názvem sítě (SSID), ale kvalitou signálu. Níže uvedená tabulka ti pomůže lokalizovat nejbližší Wi-Fi přístupový bod.

Patro

Pokoj s Wi-Fi bodem

Název sítě (SSID)

Kanál (rozsah) 2.4GHz

1.

220 (serverovna)

ZIZ1P

01 (20MHz)

2.

312

ZIZ2P

05 (20MHz)

3.

422

ZIZ3P

10 (20MHz)

4.

519

ZIZ4P

01 (20MHz)

5.

622

ZIZ5P

05 (20MHz)

Mohu si pořídit vlastní Wi-Fi přístupový bod na pokoj a používat jej?

Může se, ale vždy s vědomím a souhlasem správce. Předem doporučujeme před zakoupení kontaktovat správce a poradit se s ním, jaké zařízení zvolit a jak jej vhodně nastavit. Cena těchto zařízení se pohybuje od 500 do 1000 Kč. Výhodou je rychlost vaší soukromé Wi-Fi ( 50 - 80 Mbit/s jen pro vás). Nutná je však znalost nastavení, případně pomoc při nastavení od správce. Je zakázáno používat tato soukromá zařízení bez povolení od správce.

Při provozu je zakázáno:

Při provozu je požadováno:

  • Certifikace / homologace / prohlášení o shodě od ČTU (je vždy součástí u výrobku zakoupeném v ČR). 
  • Nastavení zařízení do režimu bridge, nebo pse udobridge (IP adresy přiděluje kolejní server / správce).
  • Omezení vysílacího výkonu na Váš pokoj.
  • Povolení od správce takto nastavené zařízení používat.

Upozornění: Většina Wi-Fi přístupových bodů při resetu do továrního nastavení začne NATovat. Je důležité se seznámit s provozem, nebo se zeptat správce na zamezení NATu po resetu.

Aktuální informace

Zájemci o ubytování na akademický rok 2024 - 2025 mohou telefonicky kontaktovat správce budovy na čísle 603 381 140 a domluvit se k podpisu smlouvy.